YAŞLANMA; her canlıda hayatın süreci içinde görülen, molekül, hücre, doku, organ ve sistemleri geri dönüşsüz olarak yapı ve fonksiyonu yönünden olumsuz etkileyen bir olgudur. Bütün canlılar için evrensel bir gerçek olan yaşlanma çok faktörlü bir olgudur. Sizler için bu faktörlerin ana sebeplerini bu yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

Yaşlanmaya Neden Olan Faktörler

  1. Yaş İlerlemesine Bağlı Faktörler

Kolajen ve Elastin Proteinlerinin Üretiminin Yavaşlaması

İnce çizgilerin ve kırışıklıkların tümü, cilt yaşlandıkça inceldikçe, kurudukça ve daha az esnekleştiğinden, doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Yirmili yaşların ortasından sonuna kadar erken dönemde, sağlıklı cildin yapı taşları olan kolajen ve elastin proteinlerinin üretimi yavaşlar. Yeni olanlardan daha hızlı parçalandıkları için, donuk bir ten, sarkma, kıvrımlar ve kırışıklıklar ile sonuçlanan yaşlanma sürecini tetikler.

2. Dış veya çevresel faktörler

Kirlilik, UV radyasyonu ve sigara içmek gibi bazı yaşam tarzı alışkanlıkları yaşlanmayı hızlandırır ve cildinizin sağlıklı hücrelerinin ve bağ dokularının bozulmasına katkıda bulunur.

YAŞLANMAYLA SAVAŞAN CİLT BAKIM ÖNERİLERİMİZ

Yaşlanma karşıtı serumlar ve kremler çevresel toksinleri azaltmaya, kolajen ve elastin oluşturmaya ve ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Cildinizin özel ihtiyaçlarını belirlemek, yaşlanma karşıtı bir ürün seçmenin en iyi yoludur. 

Aşağıda cildinizi yumuşatacak, çevresel saldırganlara karşı savunmasını artıracak ve bu korkunç yaşlanma belirtilerini uzak tutacak en iyi yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunması gereken, cildinizin yaşlanmaya karşı güç santralleri olan antioksidanlarla besleyecek bileşenlerinin bir özetini sizler için hazırladık.

C Vitamini – Kollajen sentezini artırmadaki temel rolü ile bilinen C vitamini aynı zamanda etkili bir eksfoliatör olarak çalışabilir ve cildin en üst katmanlarını yenileyerek daha parlak bir cilt bırakır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır, diye C Vitamini serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını azaltmaya yardımcı olarak ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

Retinol ve Türevleri/ Vitamin A – “Retinoidler nükleer reseptörlere bağlanır ve gen ekspresyonunu değiştirir. Kırışıklıkların görünümünü en aza indirme, cildin kalınlığını ve elastikiyetini artırma ve kollajenin parçalanmasını yavaşlatma yeteneklerinden dolayı yaşlanma karşıtı cilt bakımının temel taşı olarak kabul edilir. Ayrıca güneşe maruz kalmanın neden olduğu kahverengi lekelerin veya pigmentasyonun aydınlatılmasına da yardımcı olurlar.

E Vitamini – Bu lipitte çözünen antioksidan, hücre zarlarını serbest radikallerin verdiği zararlardan korumaya, başlattıkları zincir reaksiyonlarını kırmaya yardımcı olur. En sıkı çalışan cilt bakım bileşenlerinden biri, foto hasarın önlenmesi, yara izlerinin azaltılması ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için cildi yumuşatmaya yardımcı oluyor.

Resveratrol – Kırmızı üzümde bulunan resveratrol, oksidatif stres ve tahrişi azaltan güçlü bir antioksidandır. Yüksek konsantrasyonlarda cildin elastikiyetini, parlaklığını ve sıkılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Yeşil Çay, Beyaz Çay-Fenolik bileşiklerce zengin ve doğal antioksidan kaynağı olan yeşil çay ve beyaz çay cildi dış hasarlara karşı korur, yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır. Böylece oksidatif stresi azaltarak kolajen ve elastinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

Deniz Botanikleri(Yosunlar)- Denizlerin ve sucul ortamların önemli zenginliklerinden biri olan algler doğal antioksidan ve mineral kaynağıdırlar. İçerdikleri doğal antioksidanlardan flavonoidler, fenolik bileşikler, tanninler ve terpenlerkararsız serbest radikalleri nötralize ederek hücreleri korur. Hücre koruyucu ve onarıcıdırlar. Algler kolajen ve elastin üretimini teşvik eder ve kırışıkların, ince çizgilerin görünümünde düzelmeye yardımcı olur. UV-A, UV-B gibi zararlı radyasyona karşı karetonoidler ve diğer bazı bileşikler gibi koruyucu, onarıcı ve bileşikleri (fotoprotektif) sentezleyerek dermotojik yaşlanmayı önlerler.

Hyaluronik Asit – Güçlü bir nemlendirici veya nem bağlayıcı bir bileşen olarak, hyaluronik asit cildin nemi tutmasına yardımcı olur ve dolgun, taze cildi sağlayan kolajenin yeniden şekillenmesine neden olur.

Peptitler – Bir yaşlanma karşıtı üründe yüksek konsantrasyonda bulunan peptit, kolajen ve elastinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Bu, cildin artan mukavemet ve elastikiyetiyle sonuçlanır, cildin iyileşmesini ve yeniden şekillenmesini teşvik eder ve ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltir.

YAŞLANMA KARŞITI ÜRÜNLER İÇİ ÖNERİLERİMİZ