Karma ve yağlı cilt bazen biraz zor gibi hissettirebilir- sonuçta, teknik olarak aynı zamanda hem cildinizi nemlendirici ve hem de yağlandırmayan ürünlere ihtiyacınız olacak! – ama umutsuzluğa kapılmayın Edy’s sizin için önerileriyle burada:)

Karma cilt tam olarak göründüğü gibidir: Birden fazla cilt durumunu birleştiren bir cilt tipi. Genellikle karma cilt, T Bölgesi’nde (alın, burun ve çene) yağlı / ve yanaklarda kuru cilde ve / veya sıkı lekelere sahiptir. Eğer cilt tipiniz karmaya uyuyorsa bakım önerilerimize göz atarak hedef ürününüzü seçebilirsiniz.

Yağlı Cilt ise kısmen değil tüm cilt bölgelerinde(T bölgesi+ yanaklar) yağ oranı yüksek olan ve parlama eğilimi gösteren bir cilt tipidir. Eğer cilt tipiniz karmaya uyuyorsa bakım önerilerimize göz atarak hedef ürününüzü seçebilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerimiz ise Şöyle

Yüzünüzün çok fazla sebum üreten bölgelerini dengeleyin (böylece yağlılık / parlaklık ve kirlilik / sivilce ile sonuçlanan tıkanmış gözenekleri hesaba katarak) iyi bir hidrasyon ve lipit dengesi olan yanaklara sahip olabilirsiniz. Dengeleyici ve arındırıcı ürünler sizler için en uygun olan ürünlerdir.

Ekstra bakım için yine sebum dengeleyici ve kendi başına bir tonik gibi çalışan Itır(sardunya) uçucu yağı, ylan ylang uçucu yağı, petitgrain uçucu yağı ve çay ağacı uçucu yağlarını bakım rutininize eklemeyi unutmayın! 

Hem karma hem geniş gözeneklere sahipseniz gözenek arındırıcı ve sıkılaştırıcı ürün bölümüze de göz atmanızı öneririz. Burada yine çay ağacı, cadı fındığı suyu ve bunları içeren ürünler ve tabiki cildinizdeki safsızlıkları yok edecek cilt detoksu çay özleri(yeşil çay, fermente çaylar, beyaz çay vb.) içeren ürünler de sizler için mükemmel tercih olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerimiz ise Şöyle

Yağlı cilt tiplerinin diğer cilt tiplerine göre biraz daha temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için arındırıcı özellikte ancak cildinizdeki fazla yağı ve kirlilikleri temizleyip, cildinizin doğal yağını kurutmaması gerekmektedir. Aşırı yağı temizle ancak tüm yağı değil! Cildi kurutmadan, tahriş etmeden temizleyen nazik temizleyicilerle dolu jeller sizin için ideal!

Unutmayınız, cildinizin yağlı olması nemlendirmeye olan ihtiyacınızı ortadan kaldırmaz, bu yaygın olarak yapılan büyük bir hatadır. Sizlerin tek dikkat etmesi gereken nokta ise daha nazik, gözenek tıkamayan, hafif dokulu bir nemlendiricidir. Böyle bir nemlendirici, nemlendirme işleminden sonra cildinizde yağlı his bırakmaz.

Tıpkı karma ciltlerde olduğu gibi dengeleyici ve gözenek temizleyici ürünler sizler için de uygun olacaktır. Yine çay ağacı, ylan ylang, ıtır, petitgrain, cadı fındığı, neroli, çay özleri ve fermente çaylar ve bitkisel yağlardan da gözenek tıkamayan, kuru yağ olarak tanımladığımız ardında yağlı his bırakmadan cilt tarafından çok çabuk emilen size uygundur. Aspir, Üzüm Çekirdeği, Nar, Ahududu, Jojoba, Makademya Yağları ve çoklu doymamış yağ asitleri ve Linoleik asitce zengin soğuk sıkım yağları güvenle tercih edebilirsiniz.

Dikkat: Zeytinyağı, Shea Yağı, Hindistan cevizi yağı, Kakao Yağı gibi büyük moleküllü ve gözenek tıkama ihtimali yüksek yağlardan uzak durunuz!