HASSAS CİLT;rosacea ve egzama gibi genetik rahatsızlıklardan ciddi alerjilere kadar bir dizi durumu ifade eder . Bazıları cildindeki hassasiyet nedeniyle bir noktada veya geniş bölgelerde kullandığı ürün veya içerisindeki bir bileşene karşı cilt reaksiyonu gösterebilirken, bazıları da kalıcı sorunlar yaşayabilirler. Böyle sorunlar yaşayan kişiler hassas cilde sahip olarak sınıflandırılır. 

HASSAS CİLTLERE YÖNELİK CİLT BAKIM ÖNERİLERİMİZ

Cildinizdeki hassaslık kadar seçtiğiniz kişisel bakım ürünlerinizde de hassaslık aramalısınız:Cildinizde herhangi bir tahrişe neden olmayacak, sert kimyasallar ve temizleyicileriçermeyen, cilt floranıza dost ürünleri tercih etmenizde yarar var.

Yeni bir ürün kullanmaya başlamadan önce cildinizin küçük, göze çarpmayan bir alanında bir yama testi yapın:Sık sık döküntüler ve küçük kırmızı yumrular hassaslığın belirtileridir. Tüm yüzünüze veya vücudunuza uygulamadan önce kızarıklık olup olmadığını görmek için en az 24 saat beklemelisiniz.

Daha önceden kullandığınız ve içeriğindeki bir bileşene karşı alerjiniz olduğunu bildiğiniz ürünleri kullanmayınız:Hassas cildi sert içeriklerle aşırı yüklemeyin; hassas ciltler için formüle edilmiş nazik, hipoalerjenik içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nazik Temizleyiciler ile Cildi Kurutmadan Temizleyin: Nazik bir temizleyici ile günde en fazla iki kez yıkayın ve alkol, benzoil peroksit veya salisilik asidin aksine çay ağacı yağı, söğüt kabuğu özü ve cadı fındığı gibi tahriş edici olmayan leke ve gözenek bakımı ürünlerini tercih edin.

Kötü Hava Koşullarına Karşı Cildinizi Koruyun: Soğuk ve rüzgarlı günler, rosacea hastaları için acil bir tetikleyicidir ve ajite, şişmiş kan damarları yoluyla kızarmaya neden olur. İltihaplı cildin sakinleştirilmesi gerekir, bu nedenle yatıştırıcı, serinletici ve rahatlatıcı aloe vera, lavanta, kalendula, papatya özü gibi yatıştırıcı bileşenlere sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sentetik ve Alerjen İçerikli Kokulardan Uzak Durun: İyi kokabilir, ancak kokulu ürünler hassas cilde sahip olanlar için son derece yaygın bir tetikleyicidir. Kokusuz/ parfümsüz ürünleri ve hassas ciltlere yönelik “doğal” kokulu ürünleri tercih edebilirsiniz. Her doğal koku da sizin için her zaman iyi olmayabilir. Tipik olarak, tarçın, karanfil ve nane gibi terapötik uçucu yağlar hassas cildi hızla şişirmeye yatkınken; yatıştırıcı papatya, lavanta gibi uçucu yağlar yardımcıdır.

Hassas cilde sahip insanlar daha ince bir cilt bariyerine sahip olma eğilimindedir: Cilt bariyerinizi onaracak, koruyacak Linoleik Asit(Omega-6) ve GLA(Omega-3) içeriği yüksek bitkisel yağları cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Aspir Tohumu Yağı, Ay çekirdeği Yağı, Jojoba Yağı, Makademya Yağı, Üzüm Çekirdeği, Çuha Çiçeği Yağı, Hodan Yağı vb. yağlar bariyeriniz için onarıcı ve koruyucu olacaktır. Ayrıca Kakao Yağı, Shea Yağı, Hindistan Cevizi Yağları da hem kuru hem hassas ciltler için kuruluktan kaynaklı oluşmuş hassasiyeti önlemede etkilidir.

Güneşten, UV Işınlarından Korunun: Şapka veya güneş kremi olmadan güneşe adım atarsınız ve bildiğiniz bir sonraki şey, kızarırsınız ve pancar kırmızısınız. SPF 30 veya daha yüksek bir geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanın ve sentetik çeşitlerden kaçının.

HASSAS CİLTLER İÇİN ÜRÜN ÖNERİLERİMİZ