CİLDİNİZİN SÜPER KAHRAMANLARI: PROBİYOTİK VE PREBİYOTİK KAYNAĞI FERMENTE ÇAYLAR VE DETOKS ÇAYLAR

CİLDİNİZİN SÜPER KAHRAMANLARI: PROBİYOTİK VE PREBİYOTİK KAYNAĞI FERMENTE ÇAYLAR VE DETOKS ÇAY AKTİFLERİ

Binlerce yıllık tarih içeren çayın birçok sağlık yararına aşinayız. Çay içmek metabolizmamızı artırmaya, bizi hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir ve elbette uzun, yoğun bir günün ardından sinirlerimizi yatıştırır. Çayın cildiniz için de besleyici olduğunu biliyor muydunuz?

Çayın Cilt Bakımı İçin Yararları

Çay, tüm vücut için sağlıklı olan besinsel faydalarıyla ünlüdür. Özellikle, çay yaprakları polifenol bakımından zengindir. Polifenoller, bitkilerde bulunan ve UV radyasyonuna ve diğer çevresel streslere karşı koruyan doğal bileşiklerdir. Kateşinler, özellikle yüksek antioksidan içeren ve bitkiler için sağladığı gençleştirici ve koruyucu özellikleri cildimize de sağlayabilen bir grup polifenoldür. Yeşil çay, güneş hasarına karşı savaşan ve kollajen üretiminin sıkı, esnek bir cilt için en güçlü kateşin olan EGCG’yi içerir. EGCG, cilt hücrelerimizdeki DNA onarımını artırır.

Çaydaki yüksek miktardaki antioksidanlar; çayları daha parlak ve gençleşmiş cilde ulaşmak için mükemmel bir çözüm haline getirir. Buna ek olarak, çay yüksek miktarda cilt parlatıcı kafein içerir, bu da kaz ayaklarıyla, ince çizgilerle ve kırışıklıklarla savaşmaya ve cilt tonunu dengeleyerek koyu lekelerin görünümüne yardımcı olur.

Daha Güçlü Antioksidan Etkiler İçin Çay Fermantasyonu

Yeşil çay, siyah çay, beyaz çay ve daha bir çok çayların hepsi Camellia Sinensis bitkisinden gelir, ancak ne kadar oksitlendikleri veya fermente edildikleri konusunda farklılık gösterirler. 

Beyaz Çay , çay bitkisinin üst tomurcuklarından erken alınır, bu nedenle sadece hafif oksitlenirken, siyah çay tamamen oksitlenir.  Oksitlenme sırasında çay yapraklarındaki kateşinler, theaflavinlere ve thearubiginlere dönüştürülerek siyah çayın karakteristik koyu tonlarına neden olur. Bazı insanlar bu sürecin çayın faydalı antioksidanlarını kaybetmesine neden olduğunu iddia ederken, Journal of Nutrition’da yayınlanan bilimsel çalışma  , “fermente çaydaki theaflavinlerin ve yeşil çaydaki kateşinlerin eşit derecede etkili antioksidanlar olduğunu” göstermiştir.


Çay özlerinin fermente edilmiş hali ve dolayısıyla doğal probiyotik ve prebiyotik kaynağı olarak cilt bakımında kullanımının faydaları da dünyada son zamanlarda oldukça konuşulmaya başlandı!

Probiyotikler, bağırsak floranıza fayda sağlayan iyi bakterilerdir. Sadece sağlığımız için değil onlar cilt bakımımızın da vazgeçilmezleri arasındalar. İşte tam da bu yüzden sadece beslenmemizde değil cilt bakımımızda da probiyotik ve prebiyotik içeren ürünler cildimiz için koruyucu bir kalkan, adeta bir güç santrali oluyor.

Cilt Bariyerini Güçlendiriyorlar

Hava kirliliği, stres, değişen iklim koşulları gibi cildimiz üzerindeki olumsuz dış etkilere karşı cildimizin koruyucu bariyerini destekliyor ve savunmamızı arttırıyorlar ve cildimizden transepidermal su kaybını en aza indiriyorlar

Cilt Onarımında Etkin Rol Oynuyorlar

Probiyotik ve prebiyotik kaynağı fermente edilmiş çaylar içeren ürünler, cilt onarımımızda etkin bir rol oynuyor. Cildimizin dengelnmesini ve detoksifiye edilmesini sağlıyor. Kalkan vazifesi görerek cilt floramıza dost oluyor.

Cildi Nemlendiriyor ve Yumuşatıyorlar

Hyaluronik asit ve doğal omega zengini yağlar ile desteklenen ürünler cildimizi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı oluyor.

Yaşlanma, Leke, Koyu Halkalar vb. Cilt Problemleri İle Savaşıyorlar

Yoğun bir koruma ve onarma kalkanı oluşturmaları cildimizdeki çil, leke, yorgunluk, kolajen azalması gibi sorunlarla mücadele ediyor. Ayrıca antioksidanlarla zenginleştirilmiş ürünler ciltteki tahrişi önleyerek, yaşlanma belirtileri, kırışıklık, sıkılık ve esneklik kaybıyla savaşıyor. çay yüksek miktarda cilt parlatıcı kafein içerir ve ciltteki koyu halkaların ve lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Fermente çay ise, zayıf dolaşımı uyararak daha faydalı ve güçlü hale getirir. 

Antioksidan Açısından Zengin ve Cildi Toksinlerden Arındıran Çaylarımız ve Doğal Probiyotik ve Prebiyotik Kaynağı Fermente Çayımız

Yeşil Çay:  Yeşil çay ekstreleri, etkili serbest radikal temizleyicileri olduğu bilinen polifenoller ve cilde yarar sağlayabilecek diğer bileşenleri içerir. Cilt uzmanlarının çoğu yeşil çayı genellikle güçlü bir antioksidan ve serbest radikal temizleyicisi, antienflamatuar ve yaşlanma karşıtı aktif maddesi olarak önermektedir.Yeşil çay polifenolleri, geleneksel güneş kremleriyle birlikte kullanıldığında cildi ultraviyole radyasyonun olumsuz etkilerine karşı daha fazla koruma potansiyeline sahiptir. (Kaynak: Photodermatology, Photoimmunology, and Photomedicine, February 2007, pages 48–56 ) Cildi toksinlerinden arındırır, tonlar ve antioksidanlarla korur.

Beyaz Çay: Birçok insan sivilce, lekeler ve renk atmaları gibi cilt düzensizlikleri ile mücadele eder. Bu cilt koşullarının çoğu tehlikeli değil ya da hayatı tehdit edici olsa da, yine de can sıkıcıdır ve güveni azaltabilir. Beyaz çay, antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinde eşit bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir. Londra’daki Kinsington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, beyaz çayın cilt hücrelerini, hidrojen peroksit ve diğer faktörlerin neden olduğu zararlardan koruyabildiğini gösterdi. Antioksidan bakımından zengin beyaz çay, ayrıca pigmentasyon ve kırışıklıklar dahil erken yaşlanma belirtilerine yol açabilecek serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Beyaz çay antioksidanlarının anti-enflamatuar özellikleri, egzama veya kepek gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214789/)

Pastore Formulations tarafından yapılan 2005 tarihli bir çalışma, beyaz çayın rosacea ve sedef hastalığı dahil olmak üzere cilt rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Bu, epidermisteki yeni hücrelerin üretilmesine yardımcı olan beyaz çayın içinde bulunan epiglokatechin gallatına katkıda bulunabilir (http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.696.8743&rep=rep1&type=pdf )

Beyaz çay, hem kolajen hem de elastini güçlendiren ve cilde daha genç ve daha genç bir görünüm kazandıran yüksek miktarda fenol içerir. Bu iki protein, güçlü bir cilt oluşturmak ve kırışıklıkları önlemek için hayati öneme sahiptir ve çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunabilir (https://nccih.nih.gov/research/results/spotlight/092110.htm)

Kombu Fermenti: Fermente siyah çaydan elde edilen ve ”Süper İçecek’‘ olarak adlandırılan Kombu Çayı cilt sağlığını da destekleyen ”Süper Cilt Besini”dir. Doğal prebiyotik ve probiyotik özelliği ile cildi detoksifiye etmeye, temizlemeye ve toksinlerden arındırmaya yardımcıdır. Özellikle yağlı, karma ve akne eğilimli ciltlerde cildin yağını dengeleyerek daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur, Geniş gözenekli ve siyah noktalardan muzdarip ciltlerde de mükemmel bir doğal cilt besinidir.

Yeşil Çay İçeren Ürünlerimiz:

Marine Yenileyici Yüz Temizleme Jeli

Marine Sıkılaştırıcı Tonik

Marine Yaşlanma Karşıtı Yüz Kremi

Oriental Arındırıcı Yüz Temizleme Jeli

Oriental Dengeleyici Tonik

Oriental Dengeleyici Yüz Kremi

Beyaz Çay ve Kombucha İçeren Ürünlerimiz:

Oriental Arındırıcı Yüz Temizleme Jeli

Oriental Dengeleyici Tonik

Oriental Dengeleyici Yüz Kremi

P

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat with us on WhatsApp
%d blogcu bunu beğendi: